Powolne wdrapywanie się na szczyt. Cztery ciekawostki o drużynie spod Jasnej Góry

Kilkanaście lat temu Raków wywalczył awans do trzeciej ligi rozgrywkowej w Polsce. Dziś, po wielu upływie lat, Raków stanowi czołową siłę polskiej Ekstraklasy. Za fenomenem sukcesów Rakowa stoi logiczne i skuteczne zarządzenie klubem. Przedstawiamy pięć ciekawostek o drużynie z Częstochowy: od zmagań z Koszarawą Żywiec, po sfinalizowanie najwyższego transferu w historii klubu.

1. Nadkomplet publiczności podziwiał awans do III ligi

29 czerwca 2005 roku rozegrano w Częstochowie mecz rewanżowy pomiędzy Rakowem Częstochowa, a Koszarawą Żywiec. Stawką spotkania była awans do trzeciej ligi. Częstochowska społeczność kibicowska, głodna sportowego sukcesu, licznie zapełniła stadion przy ul. Limanowskiego. Wówczas na obiekcie zgromadziło się ok. 10 tysięcy osób, a część z nich była zmuszona oglądać rozgrywki stojąc obok trybun stadionowych. Mecz zakończył się rezultatem 0:0, a o awansie zadecydowały rzuty karne. Raków ostatecznie wywalczył awans wygrywając po seriach jedenastek rezultatem 9:8. Do dziś jest to rekord frekwencyjny, który jeszcze przez długi czas nie zostanie w Częstochowie pobity.

2. Czeski wieżowiec lisem pola karnego

Czeski defensor, Tomas Petrasek, w 123 występach w Rakowie zaliczył 31 goli na korzyść Częstochowian. To najlepszy dorobek pod względem zdobyczy bramkowej, biorąc pod uwagę wszystkich zawodników broniących czerwono-niebieskich barw w XXI wieku. Petrasek dołączył do drużyny 1 lipca 2016 roku, przechodząc z Viktorii Zizkov na zasadach transferu definitywnego. W sezonie 2020/2021 obrońca wystąpił w zaledwie 8 meczach. Resztę czasu pauzował ze względu na ciężką kontuzję. Wraz z początkiem sezonu 2021/2022 Petrasek rozpoczął treningi z drużyną i z dużą dozą pewności wróci niebawem do ligowych zmagań.

3. Tylko jeden taki mecz w historii

W gablocie Rakowa Częstochowa znajduje się tylko jeden puchar za zwycięstwo w rozgrywkach krajowych. Jest to trofeum za zdobycie Pucharu Polski w 2021 roku. Dla czerwono-niebieskich był to jedyny taki mecz w ich stuletniej historii. Z triumfu cieszyli się na stadionie w Lublinie, po zwycięstwie nad Arką Gdynia 2:1. Częstochowianie byli faworytem polskich bukmacherów – sądzono, iż Raków odniesie łatwe zwycięstwo. Rzeczywistość była jednak nieco inna. To Arka zdobyła pierwszego gola w spotkaniu, co przechyliło korzyść na stronę Gdynian. W drugiej połowie Raków doprowadził do wyrównania i dołożył drugą bramkę. Ten kto postawił wtedy na RKS, z pewnością nie żałował.

4. Absolutny rekord transferowy Rakowa

Kamil Piątkowski, 21-letni obrońca Rakowa, został sprzedany po sezonie 2020/2021 do austriackiego Red Bull Salzburg. Kwota odstępnego za perspektywicznego defensora wyniosła ok. 5 mln euro. Transfer Piątkowskiego stał się tym samym najdroższym odejściem piłkarza Rakowa w historii klubu. Częstochowska drużyna będzie otrzymywać kilkumilionową kwotę w kilku transzach. Żaden inny piłkarz czerwono-niebieskich, który odchodził z klubu, nie wygenerował tylu zysków dla byłego pracodawcy. Za drugiego w kolejności, Oskara Zawadę, Raków otrzymał ok. 350 tys. euro, zaś za sprzedaż Felicio Browna Forbesa – ok. 100 tys. euro.

Podsumowanie

Zdobywcy Pucharu Polski z 2021 roku rokrocznie podnoszą poprzeczkę. Z optymizmem środowisko sportowe w Polsce patrzy na rozwój klubu z Częstochowy. Czy znakomitą passę sukcesów uda się podtrzymać w kolejnych latach? Wiele zależy od determinacji, zawzięcia ale też… szczęścia, które musi dopisywać.

5 / 5. Ocen: 1

spot_img

Bukmacherzy online

Bukmacherzy w Polsce