Zakłady bukmacherskie – kiedyś a dziś

Czy pamiętasz jeszcze czasy, w których, żeby wysłać kupon u bukmachera, należało udać się do najbliższego punktu stacjonarnego firmy? W środku pomieszczenia ściany zdobiły wielkie tablice, na których znajdowała się obowiązująca oferta. Pozostałe wydarzenia sportowe, które z racji braku miejsca, nie znalazły się na nich, należało odszukać w specjalnie do tego stworzonych ofertach w wersji papierowej. Na koniec ostatnim zadaniem było rzecz jasna złapanie do ręki ołówka, kawałka kartki lub gotowego blankietu, i wypisanie numerów zdarzeń wraz z typami. Ci, którzy cenili sobie rozmowy z innymi typerami, przed udaniem się do kasy, mieli jeszcze możliwość omówienia swoich pomysłów, lub rozwiania wątpliwości, które dotyczyły najczęściej jakiegoś meczu, lub, w przypadku tych mniej doświadczonych, braku wiedzy na temat oznaczeń, które znajdowały się w ofercie, a które chcąc grać konkretne zdarzenie, trzeba było wybrać. 

Zakłady bukmacherskie - kiedyś a dziś
Zakłady bukmacherskie – kiedyś a dziś

Zakłady bukmacherskie kiedyś a teraz. Jakie są różnice?

Dziś sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Choć tradycyjne punkty bukmacherskie, opisane powyżej, wraz ze swoimi zasadami i klimatem nadal można spotkać w większych lub mniejszych miastach w Polsce, to praktycznie cała aktywność typerów przeniosła się do wirtualnej rzeczywistości. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Z wygodą, która towarzyszy obstawianiu wydarzeń sportowych z domu, lub podczas podróży, korzystając z aplikacji, ciężko jest konkurować. Od wielu lat zdają sobie z tego sprawę firmy bukmacherskie, które co roku udoskonalają swoje strony internetowe oraz wspomniane już aplikacje. 

Jest jednak jeden, wspólny mianownik, który łączy starą szkołę obstawiania (w lokalach) z nową szkołą (za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji). Jest nim oferta, która tak jak kiedyś, tak i dziś, początkującym typerom sprawia sporo trudności. Im trudniejsze wyrażenia ze słowniczka zakładów sportowych, tym więcej przegranych zakładów. I to nie ze względu na brak wiedzy na temat sportu, ale ze względu na złe rozumowanie panujących zasad. W tym artykule postaramy się wyjaśnić podstawowe terminy bukmacherskie, które dodatkowo zastosujemy na konkretnych przykładach. Być może któraś z naszych propozycji przypadnie Ci do gustu i zmieni w pewien sposób Twoją taktykę. Pamiętaj jednak, że zawsze, ale to zawsze licz się tylko ze swoim przeczuciem. Wszystko to, co przeczytasz poniżej, to tylko propozycje, od Ciebie jednak zależy ich wykorzystanie.

Superbet kod promocyjny
Superbet kod promocyjny

Podstawowe terminy bukmacherskie wraz z przykładami 

Wygra/przegra/zremisuje oraz wygra z podpórką 

Na początek najprostsze i chyba najczęściej używane typy wygra/przegra/zremisuje oraz ich rozwinięta opcja, która czasem, szczególnie tym naprawdę początkującym graczom, sprawia pewne problemy. 

W tym przykładzie oraz każdym innym będziemy posługiwać się jednym wydarzeniem. Wybór padł na mecz Raków Częstochowa vs Legia Warszawa. 

Jeśli na swoim kuponie chcesz postawić na wygraną zespołu z Częstochowy, to w ofercie musisz odnaleźć symbol 1, jeśli interesuje Cię remis, symbol X, do wytypowania wygranej graczy ze stolicy posłuży symbol 2. Proste, prawda? Przejdźmy zatem do podpórek. W rozwinięciu meczu z całą pewnością spotkasz się z typami 1X lub 2X, które właśnie mają związek z wymienionymi. Jak działa taka podpórka? Jeśli postawisz na 1X, to Twoim zdaniem Raków Częstochowa wygra lub zremisuje. Niższy kurs, który zawsze towarzyszy takim typom, to jednak pewne zabezpieczenie w przypadku remisu. Analogicznie, stawiając w ten sam sposób na Legię, trzeba wybrać typ 2X. 

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Over/Under/Handicap 

Pora na trzy, groźnie brzmiące nazwy. Over — ponad, under — poniżej oraz Handicap, czyli w wolnym tłumaczeniu wsparcie dla — zdaniem bukmachera — słabszej drużyny lub zawodnika. 

Spójrzmy na przykład pojedynku Rakowa Częstochowa z Legią Warszawa. Jeśli pasjonujesz się statystyką, i bardziej od tego kto wygra, interesuje Cię, ile bramek padnie, lub nie padnie w meczu, to musisz zaprzyjaźnić się z terminami over oraz under. Czy Twoim zdaniem w naszym przykładowym spotkaniu, padnie więcej niż 1.5 gola? A może więcej niż 2.5 gola? Jeśli tak, musisz zaznaczyć opcję over 1.5 lub 2.5. A co jeśli masz przeczucie, że to będzie mecz, w którym obie drużyny postawią głównie na obronę, i nie będzie on obfitował w wiele trafień? Wówczas musisz wybrać odpowiednią wartość liczbową + typ under. 

Bukmacher STS online - przykład nowoczesnej strony www
Bukmacher STS online – przykład nowoczesnej strony www

Zapytasz pewnie, a co z handicapem? To kolejne narzędzie, które w ręce sprawnych analityków oddają firmy bukmacherskie. W tym wypadku jednak musisz opowiedzieć się po jednej ze stron. Jeśli w naszym meczu, to Raków jest faworytem, to Handicap będzie przypisany Legii. Może on wynosić -1.5, -2.5 i tak dalej. Oznacza to, bukmacher już na starcie sam zdobył dla stołecznej drużyny 1 lub 2 bramki. Twoim zadaniem będzie podjęcie decyzji, czy taka wirtualna przewaga wystarczy, czy nie. 

O co chodzi z tymi połówkami? (1.5, 2.5, 3.5 etc.)? 

Osobny akapit poświęcimy na omówienie połówek, które już posłużyły nam za przykłady, w typach under/over oraz handicap. Połówka to narzędzie, którego używa firma bukmacherska, do poprawnego rozliczenia zakładu. Stawiając bowiem na jeden z wymienionych typów, nie da się postawić remisu. Stąd właśnie rzeczone połówki. Spójrz na przykłady poniżej, aby lepiej zrozumieć to zagadnienie. 

Typ over 2.5 gola w całym meczu
Raków Częstochowa vs Legia Warszawa 2:0. Taki wynik powoduje, że typ over nie jest trafiony, ponieważ w meczu, według wirtualnego rozliczenia powinno paść 2.5 gola, czyli wynik 3:0 (lub każdy dający sumę trzech goli, lub więcej). Wspomniany wynik 2:0 promuje natomiast typ z opcją under 2.5

Handicap -2.5 na Legię 
Raków Częstochowa vs Legia Warszawa 2:0. Jeśli postawiłbyś przy takim wyniku na handicap -2.5 ze wskazaniem na Legię, wygrałbyś, bo według wirtualnego rozliczenia byłoby 2:2.5, czyli pół gola więcej dla Warszawiaków. Innymi słowy: zawsze, kiedy widzisz handicap, musisz wyobrazić sobie wynik na starcie, zanim sędzia rozpocznie dany pojedynek i ocenić, czy taka przewaga jednej z drużyn — teoretycznie słabszej — da jej zwycięstwo. 

Obstawianie dla początkujących typerów

Jeśli jesteś początkującym typerem, to powyższe przykłady z całą pewnością wystarczą Ci do stworzenia ciekawych i rozbudowanych kuponów. Dobrze się z nimi zapoznaj i zawsze przed wysłaniem zakładów do akceptacji upewnij się, że wszystkie twoje wybory są właściwe. Niestety, na początku łatwo o wpadkę. Bardzo często początkujący mylą na przykład omówione wyżej połówki. Choć w ich głowie typ, który postawili, jest zwycięski, to po sprawdzeniu go na koncie okazuje się, że jednak nie.

Ostatnia rada, którą dla Was mamy, dotyczy mierzenia sił na zamiary. Nie ulegaj wirtualnym kwotom, które widzisz w okienku przewidywana wygrana. Oszem, zakłady z over/under czy handicap, mają często wyższe kursy, niż tradycyjne zdarzenia z wygra/przegra, ale jak to mówią, lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Zaleca się zatem powolne, ale regularne budowanie swojego kapitału, niż ryzykowane kupony, które dla nowicjuszy prędzej czy później kończą się bolesnymi przegranymi i utratą wszystkich zgromadzonych środków finansowych. 


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Ewinner zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017. Superbet zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

5 / 5. Ocen: 1

spot_img
Maks
Maks
Od 2014 roku - zawodowy gracz bukmacherski. Wcześniej pracował u zagranicznych bukmacherów, często poza granicami naszego kraju. Interesuje się prawem, związanym z obstawianiem meczów, a także maksymalizowaniem zysków przy możliwie jak najniższym ryzykiem... chociaż czasem lubi zaszaleć nawet za kilka tysięcy złotych! :)

Bukmacherzy online

Bukmacherzy w Polsce